Choď na obsah Choď na menu
 


1.22 - Flight | Let

 

Na slobodu sa tak dostalo 8 väzňov – Michael, Lincoln, Sucre, T-Bag, Abruzzi, C-Note, Tweener a Haywire. Bellick sa dostáva z diery a riadne rozzúrený sľubuje krvavú pomstu. Medzitým sa rozbieha vo Fox River veľké pátranie po utečencoch pod velením riaditeľa Popea. Väzni zatiaľ vyčkávajú priamo pri Fox River. Keď ich však zbadajú psy, dajú sa do behu.
Samantha, oddaná pracovníčka pre Spoločnosť, prišla viceprezidentke Reynoldsovej oznámiť, že už naďalej nemá ich finančnú podporu v jej predvolebnej kampani. Ako najväčší problém vidia v Spoločnosti viceprezidentkinu neschopnosť ovplyvňovať ich záujmy v Bielom dome. Preto jej navrhujú, aby sa stiahla dobrovoľne, inak sa o to postará samotná Spoločnosť.

Najslabší článok spomedzi skupiny je Haywire. Všetkým je ihneď jasné, že sa ho treba zbaviť. Keď sa im podarí dostať k dodávke, elegantne ho prekabátia a ujdú bez neho. T-Bagovi je okamžite jasné, že John sa ho bude snažiť rýchlo zbaviť, a preto využije putá, ktoré ukradol vo väzení strážnikovi. Pripúta sa k Michaelovi a kľúč od nich prehltne.

Vo Washingtone sa už spriada tajný plán na odstránenie vysokopostavenej osoby. Stačí zopár minút a osoba, ktorá užije špeciálnu smrteľnú látku, vydýchne naposledy. Látka je navyše v tele nevystopovateľná. Po jej požití testy nepreukážu cudzie zavinenie, práve naopak – bude to vypadať ako prirodzená smrť.

Vo väzení prebieha rozsiahle pátranie a analyzuje sa ako mohlo k úteku vôbec dôjsť. Na ošetrovni leží mŕtvy Charles Westmoreland, ktorý už svoje svedectvo nepodá. Údržbári nakoniec zistia, že dvere na ošetrovňu neboli vypáčené a niekto ich zrejme nechal schválne otvorené. Ošetrovateľka Katie nakoniec pod nátlakom Popeovi prezradí, že Sara mala niečo so Scofieldom.

Na ceste k letisku už stojí hliadka policajtov, takže priama cesta je zatarasená. Michael navrhne obísť to cez poľnú cestičku, no auto zapadne, a tak sa musia vydať k lietadlu pešo. Toto je zároveň i miesto, kde sa musí Tweener pod Michaelovym nátlakom odčleniť od skupiny. Pešo sa však ďaleko nedostanú – nad hlavami im lieta vrtuľník a navyše Michael je pripútaný k T-Bagovi.

Strážnici sú im už tesne v pätách – stihli objaviť dodávku a všetky priľahlé cesty sú už uzatvorené. Sucre sa snaží naštartovať auto, ktoré po ceste objavili, no je to iba strata času, keďže autu chýba motor. Neostáva nič iné, než bežať ďalej.

Celý útek im však čoraz viac a viac komplikuje Michaelove a T-Bagove „vzájomné puto“. Strácajú tak drahocenné minúty, o ktoré sa nemôžu nechať pripraviť. Je nutné ich rozdeliť. V priľahlej stodole zdrapnú T-Baga a Sucre sa snaží ukončiť ich puto veľkými záhradnými nožnicami. Nedarí sa. John vezme do rúk sekeru a zatne ju priamo do T-Bagovho zápästia. Tento drastický pokus bol tento raz úspešný. Michael je voľný a zbytok skupinky bez T-Baga sa dáva na útek.

Zatiaľ čo Michael, Lincoln, Abruzzi, Sucre a John smerujú k lietadlu, niekde na opačnom konci sa Tweener snaží dostať z obkľúčenia. Potajme nastúpi do dodávky prevážajúcej kone a prešmykne sa cez policajný dozor. Haywire zase zvolil inú stratégiu – v jednej stodole natrafil na bicykel, ktorý ukradol a cestu za slobodou si bude raziť na 2 kolesách.

Počas viceprezidentkinho príhovoru nastane v miestnosti rozruch a všetci sú okamžite vykázaní z miestnosti. Prezident Mills dostal náhle infarkt. V skutočnosti však ide o následok požitia jedu, o ktorý sa v konečnom dôsledku postarala viceprezidentka Reynoldsová, ktorá momentálne skladá na neznámom mieste prezidentskú prísahu.

Do bytu doktorky Sary vtrhne polícia. Leží na pohovke, bez náznakov života – predávkovaná morfiom, ktoré ukradla ešte počas jej poslednej návštevy na ošetrovni. Policajti preto privolajú na pomoc záchranku.

Veronica sa nakoniec dostane do domu v Blackfoote. Vojde dnu a na pohovke objaví živého Terrenca Steadmana, o ktorom si všetci mysleli, že je mŕtvy.

Už iba zopár metrov delí piatich utečencov od letiska, na ktorom už čaká Abruzziho lietadlo. T-Bag sa tiež vybral na útek – nemôže ostať na mieste, inak by ho čoskoro chytili policajti. Spolu so svojou odseknutou rukou sa snaží ujsť čo najďalej pred policajnými hliadkami.

Policajné sirény sú všade naokolo. Lietadlo už nemôže na väzňov dlhšie čakať, a preto sa dá do pohybu. O chvíľu dorazí na letisko i pätica utečencov. Bohužiaľ, už je neskoro. Lietadlo im preletí ponad hlavy a oni sa už len prizerajú, ako sa stráca v tme. Plán na útek do Mexika stroskotal. „Čo budeme robiť?“ spýta sa Sucre. „Pobežíme!“ zavelí Michael. Je to jediná možnosť ako sa dá teraz zachrániť pred blížiacimi sa policajnými hliadkami...

Zaujímavosti:

Premiéra v USA: 15. 05. 2006
Premiéra v SR: 17. 06. 2007
Réžia: Kevin Hooks
Táto epizóda bola na Slovensku vysielaná v rámci špeciálu „Veľké finále“ spolu s 21. časťou
V tejto epizóde sa nás tvorcovia snažia po celý čas presvedčiť o tom, že pripravovaný jed je určený pre viceprezidentku Reynoldsovú. Opak je však pravdou, pretože práve ona stojí za výrobou tohto jedu, ktorý nakoniec spôsobil smrť prezidentovi Millsovi.