Choď na obsah Choď na menu
 


1.17 - J-Cat | J-Cat

 

Do kancelárie riaditeľa Popea prichádza doktorka Sara s vážnym podozrením. Počas operácie našla totiž v rane zbytok tmavej látky, ktorá pochádza z uniformy dozorcov.
Michael sa neúspešne snaží spomenúť si ma stratenú časť plánov. Bez nich totiž nenájde tú správnu cestu v spleti potrubí, ktorá vedie pod psychiatriou. Vynára sa však i vážnejší problém – Bellick sa rozhodol, že na rekonštrukciu odpočivárne zavolá firmu, a tak sú chlapci zrazu bez práce. Jediný spôsob ako zabrániť vyzradeniu diery v podlahe, je narýchlo ju upchať. Ani to však nebude tak jednoduché, nakoľko Bellick prizval do partie robotníkov ďalšieho člena – Tweenera.
Lincolnovi bol určený nový termín popravy. Za necelý týždeň ho opäť popravia, a tak právnikom neostáva veľa času nájsť nejaké dôkazy, ktoré neboli dobre zahladené. Vtom si Veronica spomenie na Quinna, ktorý leží mŕtvy v studni. LJ sa spustí do studne a vezme mu z rúk mobil, pričom zbadá nápis, ktorý Quinn stihol napísať pred svojou smrťou odkazujúci na pravé meno agenta Kellermana.

Riaditeľ Pope si dá zavolať Michaela a žiada po ňom meno strážnika, o ktorom sa domnieva, že ho napadol. Michael však nechce nič prezradiť, a tak končí rozhodnutím riaditeľa na samotke. Michael vie, že skôr či neskôr si Pope dá všetko dohromady a zistí, čo sa vlastne deje. Lincoln, ktorý je vedľa na samotke ho povzbudzuje, aby bol silný a nenechal sa zlomiť, inak z toho zošalie.

Michael je mimo hry a tak musí zamaskovať dieru v odpočivárni niekto iný. Jediný, kto má na to šancu je Sucre. Problém však je, že i napriek tomu, že sa dostane dnu, späť do cely to už bude omnoho ťažšie, nakoľko po zacelení diery už útroby potrubného tunela nemôže využiť.

Súd odsúdil Lincolna z vraždy viceprezidentkino brata a vymeral mu najvyšší trest. Posledné dni svojho života preto strávi v nápravnom centre Fox River. Pri zmienke tejto väznice Michael ihneď spozornie. Vie, že firma v ktorej pracuje, toto väzenie projektovala a tak vo vhodnej chvíli ukradne z práce plány Fox River.

Fernando chce požiadať Maricruz o ruku. Nemá však peniaze na snubný prsteň, a preto sa rozhodne vykradnúť miestny obchod s potravinami, kde už raz s malou krádežou uspel. Tentokrát ho však prichytia policajti pri čine. A nie náhodou – keďže jeho bratranec videl vo Fernandovi priveľkú konkurenciu, rozhodol sa ho udať, aby mal voľnú cestu k Maricruz.

Michael si roztrhá tričko a pomocou útržkov z látky sa snaží zreprodukovať spleť podzemného potrubia. Je to ale strata času – sieť potrubí je tak komplikovaná, že rozpamätať sa na ňu je nemožné. Keď si to uvedomí, začne rukou až do krvi búchať do steny.

Sucre sa vydáva na nočnú prácu. Dostane sa do odpočivárne, zaleje dieru rýchloschnúcim betónom a vydáva sa späť do cely. Vonku ho však chytia stráže s podozrením, že sa pokúšal utiecť. Pri vypočúvaní prezradí Sucre Bellickovi, že si počkal po práci než sa zotmie, lebo očakával balíček, ktorý mu mal niekto prepašovať zvonka cez plot. V balíčku boli nohavičky, ktoré mu vraj Maricruz poslala, aby Sucre vedel, že na neho myslí. Fernando tak nakoniec skončí na samotke.

Pomocou počítača sa podarí LJ-ovi vypátrať adresu agenta Kellermana. Telefónom si overí, či skutočne ide o neho. Záznamník len hlasovo potvrdí, že Oven Kravecki je muž, ktorý zabil jeho matku.

Lincoln i Sucre sa snažia prehovoriť s Michaelom, no ten neodpovedá. Strážnik overí jeho celu a zavolá doktorku. Na stene je kopu krvi, jeho ruka vážne pohmliaždená a Michael nereaguje na doktorkine podnety.

Prezidentka Reynoldsová má tiež menšie problémy. V pripravovanom energetickom zákone nastala v snemovni zhoda hlasov a tak musí rozhodnúť, či sa zákon príjme a či nie. Spoločnosť tak po nej žiada podporiť tento zákon, aby tak oslovila čo najrširší počet potenciálnych voličov v nadchádzajúcich prezidentských voľbách.

Bellick sa vyhráža Tweenerovi, že pokiaľ mu neprinesie nejaké novinky o Scofieldovi, preloží ho na celu s „prítulným“ spolubývajúcim. A tak Tweener prezradí Bellickovi, že Michael a partička robotníkov majú niečo v pláne. Niečo, čo sa týka koberca v odpočivárni. Bellick odhrnie koberec, no po diere tam niet ani stopy.

LJ sa vydáva do Kellermanovho domu. Počká si na neho, kým sa vráti domov a vytiahne na neho zbraň, ktorú vzal z domčeka pri studni. Postrelí Kellermana do krku a chce sa pomstiť. Susedka však videla ako sa vlámal k nemu do domu, a tak privolala políciu, ktorá LJ-a nakoniec spacifikovala. Bellickovi došla trpezlivosť a preložil Tweenera k novému spolubývajúcemu – Avocadovi.

Doktorka Sara požiada o Michalovo preloženie na psychiatriu. Michael však celý svoj psychický skrat len predstieral, aby sa na ošetrovňu nakoniec dostal. Tu stretáva i starého známeho Haywirea, s ktorým nakrátko zdieľal svoju celu a ktorý bol jeho tetovaním posadnutý. Hneď pri prvej príležitosti ho osloví a požiada, aby sa na jeho tetovanie rozpamätal. Aby si spomenul ako vtedy vyzeralo. Haywire si však na Michaela nepamätá...

Zaujímavosti:

Premiéra v USA: 10. 04. 2006
Premiéra v SR: 20. 05. 2007
Réžia: Guy Ferland
J-Cat je slangový väzenský výraz slúžiaci na označenie väzňa, ktorý má psychické problémy a potrebuje psychiatrickú starostlivosť.
Kellermanovo, resp. O. Kraveckiho telefónne číslo je 312-555-0167 a jeho adresa 226 High Point Blvd. Chicago, IL 60607