Choď na obsah Choď na menu
 


1.16 - Brother´s Keeper | Starší brat

 

O 3 roky skôr...

Lincolna navštívi v jeho byte Crabb Simmons a Bo, aby od neho vymohli starý dlh. Linc dĺži 90 000 dolárov a momentálne ich nemá ako splatiť. Dlh však nakoniec splatil niekto iný a požaduje preto za to menšiu službičku. Lincoln volá Michaelovi o pomoc, no ten jeho telefonát odignoruje. Pod hrozbou eliminácie jeho rodiny je tak Lincoln nakoniec prinútený podujať sa ku drsnému činu.
Neďaleko parkoviska, kde má Lincoln odprevadiť Terrenca Steadmana na druhý svet, stretáva Fernando Sucre dievča svojich snov. On však nie je jediný, komu sa Maricruz na prvý pohľad zapáčila. I Sucreho bratranca Hecotra ihneď okúzlila.

Michael sa dozvedá od Veronicy o obvinení jeho brata z vraždy. I on má pochybnosti o jeho nevine, keďže všetky dôkazy smerujú proti nemu a navyše Lincoln bol večne problémový typ. Keď sa však jeho názory začnú prelínať s tými, ktoré uvádza miestna tlač, prezradí mu Veronica, že za to, kým Michael je a ako sa v živote vypracoval, vďačí bratovi. Peniaze, ktoré Michael použil na zaplatenie školy nepochádzali totiž z matkinej poistky, ale priamo od Lincolna, ktorý si ich požičal. Bol totiž presvedčený, že Michael si zaslúži lepší život. Za situáciu, v ktorej sa Lincoln nakoniec ocitol, tak vďačí nepriamo i Michaelovi.

Pred tromi rokmi slúžila Sara ako doktorka v jednej z chicagskych nemocníc. Svoju prácu však zneužívala pre svoje osobné potreby, pričom si v tajnosti pichala do žily morfín a kradla z práce ihly a omamné látky pre seba i svojho priateľa. Jedného dňa sa sfetovaná stane svedkom dopravnej nehody, pri ktorej je vážne zranený chlapec. Miesto toho, aby mu pomohla sa iba prizerá na bezbrannosť ľudí, ktorí sa mu snažia pomôcť.

Seržant Benjamin Miles Franklin je vzorný vojak, ktorý si riadne plní svoje povinnosti na misii v Kuvajte. Za jeho zásluhy ho veliteľ prevelí do služby vo väzenskej stráži - na najbezpečnejšie miesto ďaleko od frontu. Tam sa však stane svedkom mučenia jedného z väzňov, čo sa rozhodne nahlásiť i veliteľovi. Ten je však do celej situácie zrejme značne zaangažovaný a aby si zachránil vlastnú kožu, rozhodne sa C-Notea zbaviť. Obviní ho z účasti na ilegálnom obchodovaní s tovarom a navrhne mu odobrať jeho hodnosť. Následne ho dehonestujúco vyhodia z armády. Nikde nemôže zohnať riadnu prácu a svojej rodine pravdu nepovedal. Jediný, kto vie ako sa veci majú, je jeho švagor, ktorý mu ponúka prácu vodiča.

Súd odsúdil Lincolna z vraždy viceprezidentkino brata a vymeral mu najvyšší trest. Posledné dni svojho života preto strávi v nápravnom centre Fox River. Pri zmienke tejto väznice Michael ihneď spozornie. Vie, že firma v ktorej pracuje, toto väzenie projektovala a tak vo vhodnej chvíli ukradne z práce plány Fox River. Fernando chce požiadať Maricruz o ruku. Nemá však peniaze na snubný prsteň, a preto sa rozhodne vykradnúť miestny obchod s potravinami, kde už raz s malou krádežou uspel. Tentokrát ho však prichytia policajti pri čine. A nie náhodou – keďže jeho bratranec videl vo Fernandovi priveľkú konkurenciu, rozhodol sa ho udať, aby mal voľnú cestu k Maricruz.

O 18 mesiacov neskôr sedí Sara v komunitnom centre na stretnutí s inými narkomanmi. Teraz je z nej však iný človek – už neberie drogy, je šťastná a chce opäť pracovať a pomáhať ľuďom dostať sa z takej situácie, v akej sa i ona pred nedávnom ocitla. Tu ju osloví i plachý kapitán Bellick s tým, že by vedel o jednej práci. I napriek tomu, že ide o nápravné centrum Fox River, rozhodne sa Sara skúsiť začať odznova práve tam.

Pri prevážaní nelegálneho tovaru zatkne polícia C-Notea. Orgány spravodlivosti ho odsúdia na výkon trestu do Fox River, no Benjamin odmieta rodine prezradiť pravdu a miesto toho im oznámi, že ho spolu s jeho jednotkou odvelili naspäť na vojenskú misiu. Svojho švagra požiada, aby jeho žene nikdy neprezradil pravdu a aby sa o nich postaral v čase jeho neprítomnosti.

Susan Hollander, osamelá matka s dvoma deťmi, má nového nápadníka. Nie je ním nik iný, ako T-Bag. Na prvý pohľad slušný muž, ktorý uznáva tradičné rodinné hodnoty. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď Susan zbadá T-Baga v televízií - v programe o najhľadanejších zločincoch Ameriky, kde je navyše vykreslený ako pedofil.

„Vypožičané“ plány väzenia Fox River si Michael upevní spolu s ďalšími poznámkami na obrovskú stenu v svojom byte. Informácie, ktoré plány ukrývajú, sa snaží Michael uložiť do svojej pamäte, no nedarí sa mu to. Je to príliš veľa údajov. Myšlienka potetovať svoje telo a ukryť doň plány väzenia v ňom skrsne úplne náhodne – upúta ho tetovanie dievčaťa z donáškovej služby. Plány Fox River a dôležité informácie dômyselne zakóduje do návrhu tetovania.

T-Bag sa ocitne vo Fox River po tom, ako ho Susan Hollander udala polícií. Počas jej návštevy vo väzení jej T-Bag tvrdí, že ju skutočne miloval a že z neho spravila úplne iného človeka. Uvrhnutím do väzenia v ňom však opäť prebudila vraždiacu beštiu a prisahá jej, že keď sa jedného dňa ocitne opäť na slobode, nájde si ju.

V odľahlom mestečku Blackfoot uisťuje viceprezidetnka Reynoldsová svojho brata o tom, že všetkému bude onedlho koniec. Burrowsa onedlho popravia a veci sa tak vrátia opäť do starých koľají.

Michael dokončil všetky svoje plány na oslobodenie brata z väzenia. Po dlhej príprave teda nasleduje realizácia. Oblečie si oblek, vyzbrojí sa pištoľami a vydáva sa na najdôležitejšiu návštevu banky v jeho doterajšom živote...

Zaujímavosti:

Premiéra v USA: 03. 04. 2006
Premiéra v SR: 13. 05. 2007
Réžia: Greg Yaitanes
Medzi Michaelom a Veronicou preletí iskra, no obaja sa rozhodnú zabrzdiť akýkoľvek možný prerod ich vzťahu do niečoho vážnejšieho