Choď na obsah Choď na menu
 


1.15 - By The Skin and The Teeth | V poslednej chvíli

 

Ostávajú 2 minúty do vykonania popravy. Strážnici priviažu Lincolna na elektrické kreslo, následne sa roztvorí opona do miestnosti pre svedkov. V nej zbadá Lincoln okrem Michaela a Veronici i ďalšiu známu tvár. Lincoln sa snaží na toho muža upozorniť i Michaela, no ten mu nerozumie. Následne mu prekryjú tvár čiernou rúškou. Ostávajú posledné sekundy, no vtom zazvoní služobný telefón a opona sa uzavrie. Nik netuší, čo sa deje.
Lincolna nakoniec nepopravili. Nie je to z dôvodu nejakej milosti, ale preto, že sa objavili nové dôkazy a sudca Kessler sa rozhodol posunúť termín popravy. Michael potrebuje vedieť, koľko času im ešte presne ostáva. A tak sa Veronica vydáva za sudcom, aby zistila najnovšie skutočnosti v Lincolnovom prípade. Lincoln prezradí Michaelovi, že v miestnosti pre svedkov uvidel známu osobu – ich otca. Michael však neverí, že by sa tam ich otec zjavil. Ten ich pred 30-timi rokmi opustil a viac sa už neukázal. Bratia uznajú, že niet žiadneho dôvodu, prečo by sa ich otec zrazu objavil.

Viceprezidentka Reynoldsová je viac ako znepokojená nad vývojom celej situácie. Je presvedčená, že zosnulý agent Hale musel vyzradiť nejaké informácie. Kellerman však oponuje, že keby sa tak stalo, Burrowsovi advokáti by to dávno predložili súdu. Naopak sa nazdáva, že informácie presakujú zo Spoločnosti. Viceprezidentka preto nariadi Kellermanovi i zástupkyni Spoločnosti, aby celú situáciu okamžite prešetrili a ďalší možný únik informácií okamžite zastavili.

Sudca Kessler obdržal anonymne 2 lekárske správy Terrenca Steadmana, ktoré si vzájomne odporujú. Pitevná správa uvádza, že v Steadmanovom tele sa nachádzalo slepé črevo. Naopak lekárska správa z jeho detstva dokumentuje, že mu bol tento orgán vyoperovaný. Pod ťarchou týchto dôkazov žiada Veronica Lincolnovo omilostenie. Sudca sa však rozhodne, že popravu odloží o 2 týždne a aby preveril nové dôkazy, nariadi vykonať exhumáciu jeho tela.

Riaditeľ Pope oznámi Lincolnovi ako sa veci majú. Ten od neho vyzvedá, kto všetko bol účastníkom na jeho poprave. Samozrejme sa zaujíma o totožnosť muža, o ktorom je presvedčený, že je to jeho otec. Pope tvrdí, že to bol len novinár menom William Prall.

Michael však na výsledky exhumácie čakať nemieni a rozhodne sa opäť pustiť do práce. Vydať sa tou istou únikovou cestou už však nie je možné. Existuje i druhá cesta, ktorá vedie cez psychiatriu. Dostať sa na psychiatriu však nebude tak jednoduché, pretože nie celá trasa k nej vedie pod povrchom. Aby sa dostali do blázinca, budú musieť vyjsť poklopom na povrch. Nateraz je to však jasná samovražda, keďže poklop sa nachádza na mieste, ktoré je v dosahu až 3 ozbrojených strážnych veží.

Viceprezidentka Reynoldsová je rozhorčená zo sudcovho rozhodnutia, čo oznámi i na tlačovej konferencii. Tento krok považuje za snahu Lincolnovych právnikov zneuctiť poslednú pamiatku jej brata. Ten bol pochovaný čo najekologickejším spôsobom. Na prvý pohľad je to chvályhodný spôsob ako chrániť prírodu, no na druhej strane môže ísť o snahu zamaskovať skutočnosti jeho smrti.

Pri väzenských prácach začne zo sadrokartónovej steny vypadávať betón, ktorý väzni vykopali pri hĺbení tunela k potrubiu. Tento problém sa našťastie podarí väzňom utajiť, kým sa v miestnosti nachádza Bellick. Akonáhle však odíde, stena povolí a betónová výplň zaplaví celú odpočiváreň. Všetok betón tak musia rýchlo nahádzať do diery, kým to bachari nezistia.

Charles objaví C-Noteove tajomstvo. Ten pred rodinou zatajuje, že je vo väzení. Aby to vyzeralo čo najvierohodnejšie, preposiela domov pohľadnice cez Irak. C-Note tvrdí, že nie je natoľko hlúpy, aby šiel ihneď po úteku za rodinou – na prvé miesto, kde ho budú hľadať. Zdá sa však, že s Charlesom má toho veľa spoločného, pretože on sa taktiež chystá za svojou dcérou.

Sucre získa pre Michaela uniformu dozorcov od svojho bratranca, ktorý pracuje v práčovni. V noci sa vydá do tunela potrubí a preoblečený za miestneho strážnika vylezie inkriminovaným poklopom na povrch. Prejde do psychiatrického oddelenia, kam ho vpustí miestny strážnik. Prezrie si tamojšie útroby a nájde ďalší poklop, ktorým sa dá dostať do podzemného tunela.

Telo zosnulého Terrenca Steadmana je v značnom rozklade. Jediný spôsob ako overiť jeho totožnosť je podľa odtlačku chrupu. Porovnaním so záznamami vyjde najavo, že pochovaný muž bol predsa len Terrence Steadman. Veronica však odmieta tomu uveriť.

Pri návrate späť naďabí Michael na strážnika. Ukryje sa pred ním, no pritom sa vážne popáli o rozžeravenú trubku. Na celu sa vracia celý spotený a žiada Sucreho, aby mu zvliekol uniformu skôr, než ho s ňou prichytia. Väznicou sa ozve poriadny výkrik.

Michael sa preberie na ošetrovni. Poranenie bolo závažné, a tak bolo treba vykonať operáciu. Hlavným podozrivým z Michaelovho úrazu je samozrejme Sucre, ktorý popiera, že by mu akokoľvek ublížil. I doktorka Sara ťahá z Michaela informácie o tom, čo sa stalo. Prezradí, že Sucre za nič nemôže, no zároveň odmieta povedať viac. Sara navyše objavila v Michaelovej rane kúsok priškvarenej látky, ktorá nie je z väzenského oblečenia. Naopak usudzuje, že pochádza z uniformy bacharov.

Lincoln si je už istý, že v miestnosti pre svedkov bol jeho otec. Prisnil sa mu sen, v ktorom sa vrátil späť do minulosti. Jeho otec sa vo väzení zapísal ako William Prall, čo bol baseballový hráč, ktorého veľmi obdivoval. Nikto mu neverí, no on je presvedčený o tom, že ho tam videl.

Pri analýze pásky z bezpečnostnej kamery v súdnej budove zistí Samantha Brinkerová, ktorá pracuje pre Spoločnosť, že pozná muža, ktorý anonymne podstrčil sudcovi nové dôkazy o Steadmanovi.

Michael sa vracia späť do cely. Strhne si obväzy a zistí, že časť tetovania padla za obeť popálenine. A je to tá časť, ktorá v sebe skrývala cestu ako sa dostať z psychiatrie na ošetrovňu.

Zaujímavosti:

Premiéra v USA: 27. 03. 2006
Premiéra v SR: 06. 05. 2007
Réžia: Fred Gerber
Lincoln si potvrdí svoju domnienku o identite záhadného muža v miestnosti pre svedkov vo svojom sne, kde jeho otec obdivoval baseballového hráča Williama Pralla. A práve novinár z Headline Press William Prall sa nachádzal v spomínanej miestnosti pri jeho poprave. - Pôvodný termín Lincolnovej popravy bol stanovený na 11. mája, no v tejto epizóde je typické zimné počasie doprevádzané snehom. Je to zapríčinené prestávkou v natáčaní, keď sa nové epizódy začali natáčať v prvom štvrťroku 2006.
Keď Sucre tvrdí, že Michaelovi nijako neublížil, kapitán Bellick to komentuje slovami: „Myslíš, že na to treba Matlocka?“ Sucre tvrdí, že Matlocka nepozná. Matlock je postava obhajcu z rovnomenného televízneho seriálu vysielaného v USA v rokoch 1986-1995, ktorý rieši kriminálne prípady. Jeho stratégia obhajoby je založená na prvotnom nájdení skutočného páchateľa.