Choď na obsah Choď na menu
 


1.14 - The Rat | Potkan

 

Cesta je uzatvorená a väzni nemajú ako utiecť. Navyše T-Bag začne robiť problémy a neštíti sa ani zabíjať, ak sa odtiaľ nedostanú. Lincoln sa snaží poškodiť potrubie a uvoľniť cestu, no vyruší ho doktorka Sara, a tak sa vracia späť na lôžko, kde ho strážnik navyše pripúta. Na chodbe vedľa miestnosti, kde sa momentálne nachádzajú utečenci začul miestny bachar čudné zvuky. Vstúpi do miestnosti, avšak nikoho nenájde. Chlapci sa stihli ukryť. Keď sa strážnik vyberie hľadať kolegu, aby mu ukázal ulomenú oceľovú tyč, ktorú spozoroval na zemi, využijú utečenci čas a vrátia sa tunelom späť do svojich ciel.
Do Lincolnovej popravy ostáva už iba 16 hodín. Šanca na jeho záchranu je čím ďalej tým mizivejšia. Michael neuspel, Lincolnovi právnici nemajú v rukách žiadne priame dôkazy... Existuje už len jedna osoba, ktorá môže celú popravu zastaviť – guvernér Tancredi, otec doktorky Sary.

Preto Michael poprosí Saru, aby sa porozprávala so svojím otcom o Lincolnovom možnom omilostení. Sara je veľmi prekvapená, no vysvetlí mu, že pozná jeho postoj k trestu smrti. Micheal ju žiada, aby aspoň zašla za Lincolnovymi právnikmi a presvedčila sa o jeho nevine. Guvernér však nie je ten, kto by názory jeho dcéry akceptoval, nakoľko nenávidí to čo Sara robí i v čo verí. A ak by ho žiadala o milosť pre Lincolna, určite by ju nedostal.

Azda posledný spôsob ako vôbec oddialiť popravu je vyradiť elektrické kreslo z prevádzky. V takom prípade by Lincoln musel počkať ďalšie 3 týždne na novú popravu. Michael sa preto vydá opäť medzi múry. V útrobách väznice sa mu podarí uloviť veľkého potkana, ktorý dobre poslúži jeho ďalšiemu plánu.

Bellick vyzvedá od nasadeného špicľa Tweenera nejaké novinky o Michaelovi. Ten mu prezradí, že si vypočul rozhovor, ktorý Michael viedol na dvore. Začul, že ak sa niečo stane elektrickému kreslu, tak jeho brata popravia až o ďalšie 3 týždne. Bellick neváha a ide overiť funkčnosť smrtiaceho kresla. Napriek tomu, že kreslo ešte ráno fungovalo, momentálne je mimo prevádzky.

Veronica s Nickom sa pokúšajú ešte zvrátiť popravu právnou cestou. Podarí sa im dohodnúť stretnutie so sudcom Kesslerom, no pri pojednávaní nedokážu predložiť hmatateľné dôkazy a všetky predložené argumenty zmetie ich oponent zo stola.

Dozorci Bellick a Geary objavia v rozvodnej skrini prichyteného potkana, ktorý spôsobil výpadok prúdu. Jeho chvost totiž funguje ako uzemnenie a keďže sa potkan dotkol chvostom niečoho kovového, vyvolalo to skrat a následne vyrazilo poistky.

Lincoln cíti, že sa blíži jeho koniec, a preto požiada Saru, aby dohliadla na Michaela, keď už on nebude medzi živými. Do popravy ostáva posledných 6 hodín. Lincolnovi oholia hlavu a premiestnia ho do miestnosti na poslednú návštevu. Bellick príde po Michaela a oznámi mu, že môže ísť za bratom. V tej chvíli skúšajú dozorci opäť prevádzku kresla – tentokrát funguje, čomu nasvedčuje i kolísanie svetla vo Fox River. Michael tuší, že jeho plán nevyšiel.

Michaela mrzí, že nedokáže urobiť viac. Lincoln ho prosí, aby mu už o ďalšej nádeji nehovoril. Už je viac-menej zmierený a pripravený odísť z tohto sveta a dúfať vo falošnú nádej by už viac nezniesol.

Sudca zamietol Veronicinu žiadosť o odvolanie. LJ chce ísť za otcom, túži ho ešte naposledy vidieť, no právnici mu to nechcú dovoliť. V momente by ho tam chytili policajti, keďže je stále hľadaný pre vraždu svojich rodičov. Na dvere zaklope neznáma osoba. Je to doktorka Sara.

Posledné hodiny svojho života trávi Lincoln s Michaelom hraním kariet a pojedaním čučoriedkových lievancov. Na poslednú návštevu zavíta i Veronica, ktorá oznámi bratom smutnú správu o zamietnutí ich odvolania. Stále je tu však iskierka nádeje, keď Veronica prezradí Michaelovi, že ich navštívila Sara. Veronica si je istá, že zájde orodovať za guvernérom.

Aj napriek tomu, že sa LJ nemohol so svojim otcom rozlúčiť osobne, zariadila im Veronica posledný rozhovor cez telefón. Lincoln prosí LJ-a, aby sa po jeho smrti držal pri Veronice a Nickovi. Pre Lincolna je to vari najťažší telefonát v jeho živote.

Sara zájde za otcom, aby ho oboznámila so všetkými novými skutočnosťami z Burrowsovho prípadu. Guvernér však myšlienke jeho omilostenia nie je zrovna naklonený, lebo to nie je súčasť jeho filozofie. Sara vedela, že jej návšteva bude zbytočná, no i napriek tomu ho žiada, aby sa ešte raz pozrel na celý Lincolnov prípad.

Nastal čas na Lincolnovu popravu. Zviazaného v putách ho odprevádzajú do miestnosti s elektrickým kreslom, keď zrazu strážnik prinesie telefón. Na druhej strane linky je guvernér Tancredi, ktorý oznámi riaditeľovi, že zvážil celý prípad a Lincolnovi milosť neudelí. V pozadí všetkého však opäť stojí i viceprezidentka Reynoldsová, ktorá si váži guvernérovo rozhodnutie a sľubuje mu, že tento čin neostane bez povšimnutia.

Posledná nádej zhasla, a tak sa Veronica i Michael definitívne lúčia s Lincolnom. Je koniec... alebo žeby predsa len nebol?

Zaujímavosti:

Premiéra v USA: 20. 03. 2006
Premiéra v SR: 29. 04. 2007
Réžia: Kevin Hooks
Pokiaľ vzniknú pri poprave technické problémy, môže trvať až 3 týždne kým sa celý tento proces zopakuje. V minulosti sa to vo Fox River stávalo vtedy, keď neprúdilo do kresla dostatok elektrickej energie. - Potkanov chvost funguje ako uzemnenie. Akonáhle sa dotkol chvostom v rozvodovej skrini kovových súčastí, vyvolalo to skrat a následné vyrazenie poistiek.
V tejto epizóde sa Lincoln ironicky prirovnáva k Johnovi Wilkesovi Boothovi a Lee Harvey Oswaldovi. Booth bol obžalovaný z atentátu na prezidenta Abrahama Lincolna uskutočneného dňa 14. apríla 1865. Oswald bol obvinený z atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho zo dňa 22. novembra 1963.