Choď na obsah Choď na menu
 


1.13 - The End of The Tunnel | Koniec tunela

 

Keď už je všetko pripravené na útek, nastávajú nepredvídané udalosti. Mimo hru sa vďaka T-Bagovi dostal Abruzzi, no i Lincoln je v problémoch. V snahe zabrániť vyzradeniu celého plánu sa uchýlil k napadnutiu dozorcu, čo mu zabezpečilo pobyt na samotke až do zajtra – dňa jeho popravy.
Michael je v zúfalej situácii, a preto sa snaží spustenie celého plánu pozdržať, keďže odísť bez brata rozhodne nemieni. C-Note však začne namietať a postupne sa k nemu pridajú i ostatní, čím Michaelovi dajú jasne najavo, že dnes večer počas VP idú s ním, či bez neho. Sucre chápe, že Michael nechce bez brata odísť, no myslí si, že už niet cesty ako Linca zachrániť. Taktiež mu pripomína, že ak nájdu bachari dieru v jeho cele, tak mu naparia ďalších 10 rokov.

C-Note zatelefonuje domov rodinke, aby im oznámil, že už tento týždeň sa vráti domov. Jeho žena ani dcéra netušia, že je vo väzení. Celú dobu pred nimi predstieral, že ako vojak je na misii v Kuvajte a svoj pobyt vo Fox River dokonale zastiera. Jediný, kto vie ako sa veci v skutočnosti majú, je jeho švagor – Darius. C-Note chce, aby pre neho zabezpečil nákladiak.

Michael sa po dlhom zvažovaní nakoniec rozhodne, že dnes predsa len utečie. Brata tu však nechať nechce a v hlave si už skonštruoval ďalší plán. Žiletkou si rozreže ľavé rameno, pričom z neho vytiahne malú čiernu tabletku, ktorá sa ukrývala pod jeho kožou. Tú ukryje do ruženca a kaplána požiada, aby ho odovzdal Lincolnovi.

Veronica vie, že čas sa chýli ku koncu, a tak sa rozhodne vyjsť na verejnosť. Pred väznicou Fox River sa skontaktuje s producentkou správ, s ktorou sa dohodne na interview do televízie. Počas neho Veronica uvedie, že celý prípad je vykonštruovaný a že niekto sa veľmi snaží hodiť na Lincolna vinu, pričom sa neštíti ani vraždiť. Veronica má na to svoj zdroj, ktorý to môže potvrdiť. Viceprezidetnka Reynoldsová je presvedčená, že niekto nedržal jazyk za zubami. Kellerman tuší, kto by to mohol byť.

Aby sa skupinka mohla dostať von z väzenia, musia uniknúť počas väzenských prác. Tie však vo Fox River trvajú len do 17.00, no Michael naplánoval únik na 21.00. Aby mohli ostať na mieste i do noci, rozbije Micheal vodovodnú trubku, pričom miestnosť bacharov zatopí. V snahe zabrániť možnému rozšíreniu plesne z vlhkosti, rozhodne sa Bellick ponechať väzňov v odpočivárni až dovtedy, kým ju celú nevysušia od vody. Plán vyšiel skvelo – teraz už ostáva len čakať na vhodnú chvíľu.

Veronica zájde aj za Lincolnom a oznámi mu, že našla niekoho, kto bude svedčiť. I keď sa s ním ešte nestretla verí, že stihnú celú popravu zrušiť. Jediné, čo mu teraz ostáva je veriť. Veriť, že sa všetko podarí.

Lincoln obdrží ruženec, ktorý mu Michael poslal po kaplánovi. Vnútri sa skrýva tabletka i s pokynom, kedy ju treba užiť. A tak v presne určený čas Lincoln tabletku prehltne. Tá začne okamžite účinkovať a vyvolá u Lincolna silné bolesti a zvracanie. Keď strážnici zistia, že s Lincolnom je zle, prevezú ho na ošetrovňu.

Na vopred dohovorenom mieste sa stretne Veronica s agentom Haleom. Na svetlo sveta vyjde pravda, že Terrenca Steadmana nikto nezabil. Ten je ešte stále nažive. Veronica je šokovaná a v momente, keď jej chce predať Hale usvedčujúce materiály sa zjaví Kellerman. Veronica sa ukryje za auto. Kellerman objaví u Halea inkriminované dokumenty, na ktorých figuruje i jeho meno. Hale ho zradil a zrada musí byť potrestaná. Kellerman ho preto zastrelí.

Pred väznicou Fox River zastaví čierna dodávka. Sú v nej C-Noteovi kamoši, ktorí predstierajú, že sa im pokazilo auto aby tam mohli vyčkať na utečencov. Zbadajú ich však miestni strážnici a jeden z nich im poruchu na aute opraví, čím ich donúti, aby z miesta čo najrýchlejšie odišli, keďže tam nemajú čo robiť.

Odbije 21. hodina – útek sa začína. Väzni sa vydávajú do tunela. Po lane sa vyšplhajú až do miestnosti pod ošetrovňou, kde na nich však čaká nemilé prekvapenie. Potrubie, ktoré Michael rozleptával pomocou zlúčeniny kyselín vymenili, a tak je cesta na ošetrovňu zatarasená. Vezmú do rúk oceľovú tyč a snažia sa potrubie vypáčiť, no to je príliš pevné na to, aby sa ním dalo pohnúť. Plán stroskotal, niet úniku...

Zaujímavosti:

Premiéra v USA: 28. 11. 2005
Premiéra v SR: 22. 04. 2007
Réžia: Sanford Bookstaver
Pod kožou svojho ramena skrýva Michael tabletku, ktorá po užití spôsobí silné bolesti a zvracanie podobné otrave jedlom
C-Noteova žena ani dcéra netušia, že je vo väzení. Miesto toho si myslia, že si plní svoje vojenské povinnosti ma misii v Kuvajte