Choď na obsah Choď na menu
 


1.12 - Odd Man Out | Jeden navyše

 

C-Note si vypočuje rozhovor medzi Michaelom a Lincolnom a náhodne sa tak dozvie, že jeden člen tímu je pre bezpečnosť celého plánu úteku navyše. Samozrejme sa o tom podelí i s celou VP partičkou, pričom tým vyvolá značné nezhody. Najhorúcejším kandidátom na vyradenie sa stáva T-Bag. Ten však s takouto situáciou dopredu počítal, a preto sa poistil. O celom pláne preradil priateľovi a ak sa mu T-Bag neozve 5 minút pred útekom a 20 minút po ňom, zalarmuje riaditeľa a všetko mu vyzradí.
C-Note si uvedomí, že ak je T-Bag v bezpečí, na rad prichádza on. A preto začne Sucreho podpichovať. Presviedča ho, že Michael potrebuje k svojmu plánu iba Westmorelanda pre jeho peniaze a Abruzziho pre jeho lietadlo. Sucre však Michaelovi aj napriek C-Noteovým slovám verí.

Veronica s LJ-om privezú Nicka do nemocnice. Ešte predtým ju však Nick požiada, aby mu z tela vybrala guľku, lebo keby mu ju lekári našli v tele, zavolali by ihneď policajtov.

V ošetrovni si Bellick doberá Michaela. Prezradí mu, že sa rozprával s jeho ľahkou ženuškou a že tá mu prezradila o kreditnej karte, ktorú mu prepašovala do väzenia. Bellick sa snaží Michaela zneistiť a taktiež potupiť pred doktorkou Sarou, ktorá sa stala svedkom Bellickovho urážania. Michael sa Sare snaží vysvetliť, prečo si vzal Niku za manželku. Nie preto, že by to po ňom žiadala, ale preto že to chce sám uviesť na pravú mieru.

T-Bag sa snaží nájsť v partičke obetného baránka, ktorého by obetoval v snahe dostať sa na slobodu. Ako prvý mu príde pod ruku Westmoreland. Je totiž presvedčený o tom, že jeho staré kosti im v úteku moc nepomôžu, a preto mu odporučí, aby z celého plánu radšej vycúval.

Abruzzi má však svoje konexie a podarilo sa mu vypátrať, že T-Bagovou poistkou je jeho bratranec – James Bagwell. Nariadi svojim mužom na slobode, aby ho uniesli a držali v zajatí až do doby, kým sa neocitnú na slobode. Všetko sa však zvrtne a únos sa zvrhne na vraždu, pri ktorej je zabitý i malý syn Jamesa Bagwella.

Sucreho navštívi vo väzení jeho snúbenica Maricruz, ktorá mu oznámi, že čaká jeho dieťa. Sucre je spočiatku nadšený, že z neho bude otec, no jeho reakcia vzápätí rapídne ochladne, keď sa dozvie, že ju Hector požiadal o ruku. Sucre ju žiada, aby ho nepočúvala a počkala, kým sa dostane z väzenia, no Maricruz sa bojí ostať na dieťa sama, lebo je presvedčená, že to nezvládne.

Zatiaľ čo sa Veronica rozpráva s doktorom o Nickovej operácií, dočíta sa LJ v novinách o pohrebe jeho matky. Chce sa s ňou ešte naposledy rozlúčiť, a tak si vezme auto a vydá sa na cintorín. Takúto reakciu však tajní agenti predpokladali a na cintoríne ho už sleduje agent Hale. Kellerman mu nariadi sledovať ho, aby ich zaviedol k právnikom a oni tak mohli odpratať z cesty všetkých troch naraz.

Po rozhovore s Maricruz začne Sucre premýšľať o tom, čo mu C-Note vravel a čoraz väčšmi o Michaelovi pochybovať. A nakoniec začne C-Notea informovať o tom, čo sa v ich cele deje a ako zatiaľ prebieha celý plán.

Jednou z posledných zastávok na ceste za slobodou je odvodňovacia nádrž, ktorá je 6 metrov vysoká. Aby sa Michael dostal až na jej samý vrch a uvoľnil si tak cestu k potrubiu, ktoré vedie do ošetrovne, zaplaví ju vodou počas prác na dvore.

Bellick zistí, že hodinky, ktoré zmizli dozorcovi Gearymu z ruky patrili Michaelovi a že mu ich musel ukradnúť Tweener, keď predstieral otravu jedlom. Zavolá si ho a začne ho podpichovať, aby mu zistil zopár informácií o Scofieldovi. Aby načúval, čo sa bude diať a všetky novinky mu bezprostredne sprostredkoval, inak za svoj zlodejský skutok skončí na samotke.

John začína mať výčitky svedomia z vraždy malého chlapca, ktorý prišiel o život behom nezdarenej akcie. Na stene svojej cely sa mu zjaví obraz Ježiša a tento úkaz začne považovať za znamenie, ktoré mu chce dať Pán na vedomie. Kaplán ho presviedča, že nikdy nie je neskoro odčiniť svoje predchádzajúce skutky. Aj napriek tomu si je však John vedomý, že T-Bag predstavuje veľkú prekážku, ktorú je treba čo najskôr odstrániť.

John však nie je jediný, koho trápi svedomie. Vnútorné pochybnosti začnú zožierať i agenta Halea. Jeho manželka vycíti, že má problémy, no on iba nástojí na tom, že musia odísť. Aj napriek tomu, že vypátral miesto, kde sa Veronica, Nick a LJ zdržujú, neprezradí túto informáciu Kellermanovi. Zavolá Veronice do nemocnice a povie jej, že má pre ňu informácie, ktoré dokážu očistiť Lincolna z vraždy viceprezidentkinho brata. Do telefónu však nechce prezradiť bližšie informácie, a tak si s ňou dohodne schôdzku.

Michael sa vydáva opäť medzi múry, aby sa mohol konečne dostať do miestnosti pod ošetrovňou, ktorá predstavuje už iba krôčik k zavŕšeniu plánu. Ponorí sa do zatopenej odvodňovacej šachty a vypláva až na povrch. Uvoľni mrežovitý poklop a pretiahne sa do spomínanej miestnosti. Skontroluje priechodnosť potrubia do ošetrovne a vzápätí vodu zo šachty vypustí.

Plán na odstránenie T-Baga sa pohol vpred. Johnovi muži ho zdrapli počas VP a chystajú sa ho podrezať. T-Bag však prosí o život. Keďže má Abruzzi výčitky svedomia, rozhodne sa mu dať na výber – buď ustúpi, alebo zomrie. T-Bag predstiera, že sa vzdáva členstva v skupinke utečencov, no len čo sa John obráti, pri prvej príležitosti vytiahne žiletku a podreže mu hrdlo.

C-Noteovi sa podarí prekopať posledné centimetre a napojiť sa na Route 66. Michael sa však nestihne pretiahnuť späť do odpočivárne bacharov. Aby sa dozorca nedozvedel o ich pláne rozhodne sa Lincoln zasiahnuť a keď sa mu nedarí ho zdržať slovne, rozhodne sa ho napadnúť fyzicky. Jeho čin samozrejme neostane bez následkov – strážnici ho odvlečú na samotku. Michael má teraz obrovský problém: aj napriek tomu, že cesta na útek je pripravená, jeho brat je od nej odrezaný...

Zaujímavosti:

Premiéra v USA: 21. 11. 2005
Premiéra v SR: 15. 04. 2007
Réžia: Bobby Roth
T-Bag má bratranca Jamesa, ktorého však Abruzziho kumpáni nešťastnou zhodou okolností zabijú spolu s jeho malým synom
Názov epizódy Jeden navyše má dvojitý význam. Prvý znamená, že Michael prišiel na skutočnosť, že v tíme je príliš veľa ľudí, a aby sa všetci dostali bezpečne za múry Fox River, jeden z nich musí z tímu odísť. Druhým takto C-Note označí Sucreho, pretože mu Michael nehovorí všetko o pláne úteku. Je to jeden z jeho pokusov ako Sucreho zneistiť, že v Michaelových zámeroch figuruje i on ako súčasť úteku.