Choď na obsah Choď na menu
 


1.11 - And Then There Were 7 | A zrazu boli siedmi

 

Vzťah medzi Michaelom a Sarou sa začína prehlbovať - nie je to už iba vzájomné porozumenie. I nedbalé a zrejme celkom neškodné flirtovanie spôsobí u oboch nemalé iskrenie. Sara si uvedomí, že vzťah k Michaelovi prekračuje hranice profesionálneho vzťahu lekárky k pacientovi.
Do Fox River prichádza za Michaelom nová osoba – jeho manželka. Návšteva, ktorá sa zdá byť spočiatku nečakaná je však v skutočnosti vopred naplánovaná. Michaelova krásna manželka mu do väznice prepašovala dohodnutú vec – kreditnú kartu. I kapitán Bellick si ju hneď všimol. Dokonca je presvedčený o tom, že ju odniekiaľ pozná.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Tak aj toto porekadlo by mohlo platiť v prípade novozískanej kreditnej karty. Kreditka totiž v sebe skrýva oveľa viac ako len nejaké peniaze – je to pomôcka za cestou na slobodu. Na prvý pohľad obyčajný nástroj elektronickej platby je v skutočnosti čipová karta, ktorá Michaelovi umožní dostať sa za chránené dvere do väzenského skladu.

Veronica s Nickom odhalia, že samotná viceprezidentka USA je zapletená do celého prípadu a firmou jej zosnulého brata tiekli peniaze, ktoré sú v súčasnosti zdrojom jej predvolebnej kampane. Celá kauza tak nabrala obrovské rozmery, ktoré sa netýkajú už len Lincolnovho prežitia. Aby sa zabijak Quinn dostal do chaty v ktorej sa ukrývajú, predstiera že je zranený a potrebuje ošetriť. Pri prvej možnej príležitosti však odhalí svoju pravú tvár a vystrelí na Nicka. Ostatných zviaže, pričom tlačí na Veronicu, aby mu prezradila všetko, čo doteraz zistila, inak nechá Nicka vykrvácať. Rovnakú stratégiu skúša i na LJ-a.

V sklade, do ktorého Michael práve získal prístup, sa hromadia osobné veci väzňov. Zo škatule so svojím menom si vezme, čo mu patrí. Je v nej všetko tak ako to bolo pri jeho príjme, no jedna vec chýba – zlaté hodinky. Fakt, že osobné veci miznú v útrobách väzenia nie je žiadnou novinkou. Bachari vraj kradnú a jeden z tých najšikovnejších je Geary, ktorý ukradol i hodinky, ktoré Michael teraz nutne potrebuje.

David Apolskis – Tweener je nový Westmorelandov spolubývajúci a taktiež perfektný vreckár schopný ukradnúť takmer čokoľvek. Michael využije jeho záujem o členstvo vo VP a sľúbi mu, že o jeho žiadosti pouvažuje, ak pre neho ukradne vzácne zlaté hodinky, ktoré nosí miestny bachar. Tweener sa nenechá zahanbiť a skonštruuje dokonalý plán – predstiera otravu jedla a pri tom využije chvíľku nepozornosti a Gearymu zlaté hodinky nenápadne uchmatne.

Riaditeľ Pope si dá zavolať do svojej pracovne Charlesa Westmorelanda a oznámi mu zlé správy – jeho jediná dcéra je vážne chorá a rada by ho videla. Problémom však je, že riaditeľ ho nemôže za ňou pustiť, lebo stále hrozí, že by utiekol.

Veronice sa podarí vyslobodiť a Quinna na moment omráčiť, získa tak čas na LJ-ove oslobodenie. Zabijak sa však preberie a skôr ako stihnú čo i len naštartovať auto, už aj strieľa guľky z jeho pištole. LJ sa snaží uniknúť Quinnovým strelám v lese a keď už hrozí, že odstrelí aj Veronicu, sotí zabijaka do vyschnutej studne pri chate, čím mu jeho pôvodný plán ich likvidácie prekazí.

Charles nechce čakať až jeho dcéra umrie, aby ju mohol vôbec vidieť, a preto sa chce pridať k uprchlíkom. Michael ho však s otvorenou náručou nevíta, tento raz chce dôkaz, že je skutočne D.B. Cooper, keďže to tak dlho popieral. Počas návštevy v kaplnke mu preto Charles dodá dôkaz – bankovku, ktorá má označenie presne tej série, ktorá bola vtedy použitá ako výkupné, ktoré sa D. B. Cooperovi podarilo ukoristiť.

Keď sa Michaelovi vrátia jeho ukradnuté hodinky, spojí ich drôtikom s malým magnetofónom a takto ručne vyrobené zariadenie zakope počas väzenských prác do zeme na dvore. V presne stanovenú hodinu sa spustí magnetofón do prevádzky a zariadenie začne nahrávať.

Bellick si spomenie, odkiaľ Michaelovu manželku pozná, a preto sa vyberie do miestneho striptízového baru, kde Nika pracuje ako striptérka. Pod hrozbou prešetrenia spôsobu, akým dostala Zelenú kartu mu vyzradí, že jediné, čo Michael po nej chcel bola kreditná karta.

I Sara si všimla Niku pri jej návšteve vo väzení, a sklame ju, že jej nepovedal o tom, že je ženatý i napriek tomu, že sa s ňou snaží zblížiť. Preto sa rozhodne, že ich vzájomnej náklonnosti urobí rázny koniec a odteraz naberie ich vzťah čisto profesionálny charakter. Keď chce Michael uviesť veci na pravú mieru, Sara ho odmieta vypočuť.

Keď sa Quinn preberie, zavolá na pomoc agentov Kellermana a Halea. Tí dorazia, no miesto toho, aby mu hodili záchranné lano a vyslobodili ho zo studne, vezme Kellerman drevený kryt a studňu prekryje. A keďže sú jediní, ktorí vedia, kde sa nachádza, nechajú ho tam aby pomaly umrel.

Pomocou pásky, ktorá nahrala chôdzu strážnikov Michael zistí, že trvá len 18 minút, kým bachari urobia kolečko okolo väznice a presne toľko času majú na to, aby sa dostali z ošetrovne za múry Fox River. Michael si však spočítal, že tím je príliš veľký a 18 minút rozhodne nestačí na to, aby sa všetci dostali bezpečne na slobodu. Jeden z nich preto musí zostať dnu. Ale kto?

Zaujímavosti:
Premiéra v USA: 14. 11. 2005
Premiéra v SR: 08. 04. 2007
Réžia: Jesús Salvador Treviño
Keď Quinn spadne do studne, bolo jasne vidieť, že jeho mobil leží vedľa neho. Keď sa preberie, zrazu si poň siaha do vrecka.
Westmorelandovu dcéru poslali do nemocnice Sacred Heart, čo je názov nemocnice zo seriálu Scrubs. - Ako dôkaz svojej skutočnej identity dá Westmoreland Michaelovi stodolárovú bankovku, ktorá mala byť súčasťou Cooperovho výkupného. Skutočné výkupné D. B. Coopera sa skladalo iba z dvadsaťdolárových bankoviek, ako si D. B. sám želal.
Názov epizódy je narážkou na knihu And Then There Were None (Desať malých černoškov) od Agathy Christie.
V epizóde zaznie pieseň Sweet Emotion kapely Aerosmith.