Choď na obsah Choď na menu
 


1.10 - Sleight of Hand | Trik

 

Skupinka väzňov pracujúcich vo väzenských prácach na čele s Michaelom narazila na vážny problém. Kvôli Abruzziho chybe stratili štatút VP a do tímu pracantov boli povolaní noví väzni. John je v úzkych a vie, že jediná možnosť ako z tejto šlamastiky von, je predložiť Falzonemu Fibonacciho na striebornom podnose. Preto chce po Michaelovi, aby mu prezradil, kde sa Fibonacci skrýva. Ak tak učiní, získa si opäť Falzoneho dôveru a všetko sa vráti do starých koľají.
Lincoln radí Michaelovi, aby Fibonacciho udal. Michael si však myslí, že to nie je správne riešenie. Otto Fibonacci je totiž muž, ktorý pracoval pre mafiu, no po neprávostiach, ktorých bol svedkom, sa učinil urobiť to čo pokladal za správne – svedčiť na súde proti Abruzzimu. Ak má teda Lincoln žiť – musí nevinný človek zomrieť.

Viceprezidetnku Caroline Reynolds už prestala neschopnosť agentov Kellermana a Halea baviť, a tak zavolala na pomoc ďalšiu osobu. Aj keď sa agentom vidina rozširovania tímu nepozdáva, Kellerman má už plán, ako sa so situáciou vysporiadať.

Michael sa rozhodne konať. Je si vedomý, že situáciu už nemožno naďalej odkladať. Nariadi teda Johnovi, aby mu dohodol osobnú schôdzku s Falzonem. Pokiaľ chce totiž Fibonacciho, bude sa s ním musieť stretnúť tvárou v tvár.

Ďalšia časť Michaelovho tetovania v sebe ukrýva telefónne číslo. Po jeho vytočení sa na druhom konci linky ozve mladá žena, ktorá hovor tohto typu očakávala. Michael sa s ňou dohodol, že jej možno zavolá kvôli Fibonaccimu. Tá chvíľa práve nastala.

Doktorka Sara oslavuje 29. narodeniny. Náladu na oslavovanie ale zrovna nemá. Je naštvaná na svojho otca, ktorý jej zakaždým iba pošle kvety, ktoré časom zvädnú. Aby ju Michael potešil, vyrobí jej kvet z papiera, ktorý jej nenápadne podstrčí v kancelárií. Sara je milo prekvapená.

C-Note sa zapája do väzenských prác a podarí sa mu objaviť dieru v podlahe, ktorú sa Michael s jeho partičkou snažia vyhĺbiť.

K tajným agentom sa pripája nový člen posádky – Quinn. Viceprezidentka ho najala, lebo jej tajili pravdu o tom, že sú právnici i LJ nažive. A tak prichádza a preberá velenie nad celou operáciou, pričom agentov na čas odvoláva z celého prípadu.

Falzone prichádza do väznice na dohovorenú schôdzku. Michael mu prezradí, ako vystopoval Fibonacciho a za vyzradenie jeho momentálnej pozície od neho požaduje 200 000 dolárov. John je prekvapený, že sa to všetko zvrhlo na vydieranie a tak vytiahne svoje eso z rukávu – Veronicinu fotku. Vydierač sa stane vydieraným, a preto povie Falzonemu presnú pozíciu, kde sa Fibonacci v Kanade ukrýva. Falzone chváli Johna, že veci dotiahol konečne do konca. Vzápätí ho Abruzzi požiada, aby poslal Bellickovi peniaze tak, aby sa mohol opäť získať stratené privilégiá.

Aby Quinn vypátral, kde sa Veronica ukrýva, zájde za jej ex-snúbencom. Predstiera, že je poisťovací agent, ktorý ju hľadá, aby doriešil poistné záležitosti v súvislosti s jej bytom, ktorý bol zničený mohutnou explóziou. Sebastian o ničom nevedel a z celej situácie je šokovaný. Quinn ho zabije a prostredníctvom počítača nakontaktuje Veronicu, pričom tak pomocou modernej techniky odhalí miesto, kde sa spolu s Nickom a LJ-om ukrývajú.

Falzone dorazí do Kanady presne na miesto, ktoré mu Michael vyzradil. V inkriminovanom dome sa však Fibonacci nenachádza a namiesto neho tam už na mafiánov čaká polícia, ktorá ich zatkne.

Z Michaelovej a Abruzziho strany to bola jedna veľká hra, ktorá im vyšla a Fibonacci bude mať ešte dlho problémy so zákonom. Všetko sa vracia do starých koľají – práce na vyhĺbení otvoru v odpočivárni bacharov môžu pokračovať. Veronicinu fotku si však John necháva ako poistku pre prípad, že by mu nechcel Michael neskôr prezradiť, kde sa Fibonacci v skutočnosti ukrýva.

Všetko vypadá, že funguje ako hodinky. Opak je však pravdou. Do hry vstupuje ďalší muž – C-Note. Pod hrozbou vyzradenia diery v podlahe sa nanominuje do tímu pracujúceho vo VP. Skupina tak musí do svojich radov pribrať ďalšieho nežiaduceho člena.

Veronica s Nickom objavia, že Steadmanovou firmou Ecofield prúdilo obrovské množstvo peňazí. Nedarí sa im však stále vypátrať, kto by mal z jeho smrti najväčší osoh. Navyše s 500 miliónmi dolárov sa dá už riadiť aj nejedna nemalá krajina. Pri ich pátraní oznámia v televízií horúcu novinku – viceprezidentka Reynoldsová sa rozhodla kandidovať do úradu prezidenta USA. K dispozícií má obrovské finančné zázemie a už teraz je favorizovaná za víťazku nadchádzajúcich volieb. Vtom v Nickovi uzrie svetlo sveta myšlienka, že možno nejde o malú krajinu, ale o samotné USA. Zatiaľ čo Nick a Veronica preberajú v chate možné teórie, zvonku ich už pozoruje ich nový nepriateľ – Quinn.

Zaujímavosti:

Premiéra v USA: 07. 11. 2005
Premiéra v SR: 01. 04. 2007 - Réžia: Dwight Little
Telefónne číslo na Michaelovej ruke porušuje pravidlo klapky „555“ (telefónne čísla začínajúce sa na trojčíslie 555 neexistujú a už celé roky sa preto využívajú vo filmovej či televíznej tvorbe).
Vloženie skutočného čísla do televízneho seriálu používajú noví producenti na ich propagáciu. Doteraz sa už využilo napríklad v seriáli Gilmorove dievčatá, kde bol na druhej strane linky Scott Patterson a žiadal o príspevok na charitu. V Supernaturals postava zo seriálu pre zmenu povzbudzovala ľudí, aby zanechali správu, ak je to naliehavé. A v seriáli 24 číslo patrilo členovi produkčného tímu.
V prípade Prison Breaku sa na volanom čísle ozve záznamník, kde sa ozve hlas ženy so silným prízvukom. A aká je správa zo záznamníku? „Ahoj, iba jedna osoba má toto číslo, takže, Michael, dúfam, že si okay. Ak dostávaš túto správu, môže to znamenať, že ja nie som. Až sa toto všetko skončí, stále ti zostane urobiť jednu vec. Verím ti, že to urobíš. Dávaj si na seba pozor.“ Nanešťastie, je záznamník plný... - Ako posledné jedlo si Lincoln zvolí čučoriedkové lievance