Choď na obsah Choď na menu
 


1.06 - Riots, Drills and The Devil - Part I. | Vzbura 1/2

 

Po tom, ako sa Michael vyhol presunu z väznice, naberá jeho plán úteku nové obrátky. Dozrel ten správny čas prehĺbiť tunel z väzenského krídla A. Takáto operácia si však vyžaduje oveľa viac času, ktorý však Michael nemá, pretože ako väzeň je neustále kontrolovaný dozorcami. Sucre však príde s nápadom, ako zabrániť kontrolám. To možno dosiahnuť len zákazom vychádzania, ktorý sa vyhlasuje pri mimoriadnych vzburách väzňov. A najlepší spôsob ako poriadne naštvať väzňov, je poškodiť väzenskú klimatizáciu.
Veronica navštívi Lincolna vo väzení. Tam už na ňu prekvapivo čaká aj Nick Savrinn, ktorému sa snaží vyhýbať, lebo ho podozrieva, že videopásku s vraždou Terrenca Steadmana ukradol práve on. Nick však prichádza s novinkami, ktoré vnášajú do Lincolnovho prípadu nové svetlo. Podarilo sa mu zistiť, že telefonát, ktorý obdržala polícia v deň vraždy viceprezidentkinho brata, bol uskutočnený z Washingtonu. Osoba, ktorá volala v tú noc na políciu zákonite nemohla byť svedkom danej vraždy.

Michaelovi sa podarí poškodiť klimatizačný systém a teplota v celách začne narastať. T-Bag sa vracia z ošetrovne späť do svojej cely. Tam už na neho čaká jeho nový spoluväzeň – Seth, ktorý má z neho od začiatku strach. Aj keď je T-Bag rád, že je naspäť, poriadne ho štve, že teplota vo väzení je na nevydržanie a pri sčítaní väzňov sa odmietne aj so svojim gangom podriadiť pravidlám, čím vyvolá vzburu aj medzi ostatnými väzňami. Dozorcovia sa teda rozhodnú vyhlásiť zákaz vychádzania, čím rozzúrený dav privedú ešte viac do varu.

Túto situáciu sa rozhodne Michael využiť. Na prebúranie steny však sám stačiť nebude, a preto mu aj napriek počiatočnému odmietavému postoju musí pomôcť aj Sucre.

Vo väzenskom bloku A sa situácia začne vymykať spod kontroly. Iba zopár väzňov sa vrátilo do svojich ciel a kapitán Bellick namiesto toho, aby bral situáciu vážne, ju ešte vystupňuje, keď rozzúri T-Baga odhalením šokujúcej pravdy o jeho incestnom pôvode. Ten sa rozbesnený vrhne na klietku oddeľujúcu cely od miestnosti dozorcov a prisahá, že Bellicka zabije. Ostatní väzni sa k nemu pridajú a je jasné, že dozorcom sa vzbure už nepodarí vyhnúť. Väzňom sa podarí prelomiť kovovú bariéru oddeľujúcu ich od miestnosti pre dozorcov. Otvoria všetky cely a vyvolajú tak poriadny zmätok. T-Bag navyše objaví na dlážke aj kľúče jedného z dozorcov, ktoré im umožnia voľný pohyb po celom bloku.

Aj napriek tomu, že vyšetrovanie v Lincolnovom prípade odhalilo nové skutočnosti, je návšteva jeho právnikov prerušená z dôvodu vzbury v jednom z väzenských krídiel. Linc prosí Veronicu, aby zašla do Washingtonu a vypátrala ďalšie skutočnosti, ktoré im pomôžu v jeho oslobodení.

Za inkriminovanou stenou, ktorú plánuje Michael prelomiť, sa nachádza kanalizačné potrubie starého odpadového systému. Pomocou tohto potrubia sa budú môcť dostať na ošetrovňu a z ošetrovne nakoniec utiecť. Správne miesto na prebúranie steny im odhalí samotný diabol. Ten je súčasťou Michaelovho tetovania, ktoré si obkreslil na kúsok papiera. Za pomoci žiarovky následne presvieti toto diabolské tetovanie na stenu.

Zatiaľ čo dozorca Bob odprevádza Lincolna späť do jeho cely, rozvášnení väzni už stihli prelomiť krídlo A. Lincoln sa obáva, že sa Michaelovi niečo stane. V tom narazia na T-Baga, ktorý by si Boba rád naservíroval ako predjedlo. Lincoln s tým však nesúhlasí a v snahe ochrániť Boba, postaví sa mu na odpor. Z tejto bitky vyjde nakoniec víťazne T-Bag, keď Lincolna zneškodní úderom do hlavy.

Vzbura sa rozšíri až na ošetrovňu, kde sa práve zdržuje Dr. Sara Tancredi. Jeden z väzňov ju napadne, no podarí sa jej vymaniť a zamkne sa na ošetrovni. Trestanci si k nej však ihneď začnú prebíjať cestu.

Na základe Hookovho zákonu pružnosti postačí Michaelovi na prelomenie steny vyvŕtať zopár malých otvorov pomocou šľahaču na vajíčka. Vyvŕtaním dier na strategických miestach oslabí nosnosť celej steny, ktorú bude možné následne ľahko prebúrať.

T-Bag zajme dozorcu Boba a odvádza ho do svojej cely, aby sa mohli „lepšie zoznámiť“. Bob sa mu vyšmykne a pustí sa s ním do bitky. T-Bag ho zdrapne, vmrští do Michaelovej cely, pričom ten zavadí o umývadlo a obaja tak odhalia dieru za ním. Abruzzi mu zabráni vyvolať ďalší rozruch. Aj keď sa mu podarilo umlčať T-Baga skôr, ako stačil všetko o pripravovanom úteku vytárať svojim kumpánom, T-Bag má podmienku – musia ho pribrať do partie, inak všetko prezradí. Navyše navrhuje, aby sa Boba ihneď zbavili, no Michael je zásadne proti.

Westmoreland objaví omráčeného Linca na dlážke a snaží sa mu pomôcť. Linc chce nájsť Michaela, no Charles nevie, kde sa nachádza. Zrazu sa pristaví jeden z väzňov – Turk, ktorý tvrdí, že vie, kde je Scofield, a tak sa s ním Lincoln vydá ho hľadať. Netuší však, že sa práve chytil do pasce. Turk je totiž najatý zabijak, ktorý má za úlohu zneškodniť Lincolna.

Michael sa dozvie, že doktorka Sara je v ohrození života a rozhodne sa jej ísť na pomoc. Sucremu prikáže, aby dokončil vŕtanie v stene a nástojí na tom, aby sa Bobovi nič nestalo. Podarí sa mu dostať až na strechu, odkiaľ zbadá ako Sara zúfalo volá o pomoc...

Zaujímavosti:

Premiéra v USA: 26. 09. 2005
Premiéra v SR: 04. 03. 2007 - Réžia: Robert Mandel
Hudba hrajúca počas súboja Lincolna a T-Baga je od Styles of Beyond – Nine Thou (Superstars Remix)
Miesto obrázku diabla, ktorý je v tejto epizóde projektovaný na stenu, mal byť pôvodne znázornený ukrižovaný Ježiš. V poslednej chvíli bola ale táto myšlienka nahradená, nakoľko sa spoločnosti Fox nepáčila predstava, že sa bude do Ježiša vŕtať a následne udierať kladivom. Práve voči takémuto konaniu namietal Sucre v pôvodných scénach a Michael ho mal presvedčiť, že to bude v poriadku
V tejto epizóde sa dozvieme, že Sucre hlboko verí v Boha a má strach zo Satana
Väzňom zaberie menej ako päť minút, kým preniknú železnou klietkou do miestnosti dozorcov, ale na otvorenie drevených dverí na ošetrovni potrebujú vyše polhodiny!