Choď na obsah Choď na menu
 


1.05 - English, Fitz or Percy | Anglická, Fitzova alebo Percyho

 

Agenti tajnej služby - Kellerman a Hale rokujú s riaditeľom Popeom o preložení Michaela Scofielda z Fox River. Henrymu sa však nepozdáva myšlienka jeho neopodstatneného premiestnenia a považuje ju za zásah do vlastných právomocí. Kellerman teda začne riaditeľa vydierať – predloží mu spis, z ktorého vyplýva, že Pope mal nemanželského syna, ktorý bol kriminálnik a ktorého pred niekoľkými rokmi zabili. Túto časť svojho života sa snažil utajiť pred svojou manželkou, preto s Michaelovým preložením nakoniec súhlasí.
Lincoln, Abruzzi, Sucre – to sú väzni, s ktorými sa Michael rozhodne z väzenia uniknúť. Abruzzimu sa spočiatku nepozdáva, že do celého plánu je zapletený aj Lincoln, no musí zmeniť názor keď sa dozvie, že Michael a Lincoln sú bratia. Pred Michaelom však stojí v súčasnosti aktuálnejší problém: vybrať si medzi Anglickou, Fitzovou a Percyho.

Pope navštívi Michaela v jeho cele a oznámi mu, že bude zajtra preložený. Michael ho žiada, aby rozhodnutie odložil aspoň o 3 týždne, keď bude popravený jeho brat. Riaditeľ o tejto informácií nevedel, no vraví mu, že za jeho preložením je oveľa väčšia ryba ako on sám.

Michael nechce bratovi radšej nič povedať, pretože je presvedčený, že vzniknutú situáciu vyrieši. Novinky sa však vo väzení šíria rýchlo, a tak sa o tom Lincoln napokon dozvie. V kaplnke ho Lincoln obviní, že mu dáva falošnú nádej. Michael ho žiada aspoň o kúsok viery.

Veronica a Nick si dôkladne prezerajú videozáznam, ktorá zachytáva vraždu Terenca Steadmana. Pri analýze zistia, že páska je profesionálny podvrh, no sú to len ich domnienky a zatiaľ nemajú žiadne dôkazy. Nick však pozná chlapíka, ktorý by vedel pomôcť.

Westmoreland poradí Michaelovi, aby podal sťažnosť proti jeho preloženiu. Súd sa sťažnosťou musí zaoberať a Michael tak získa čas, ktorý potrebuje. V tejto prípravnej fáze sa vyžaduje aj patričná spolupráca. A práve tu nachádza svoje miesto John Abruzzi, ktorý ma za úlohu získať odtlačok kľúča od dverí riaditeľovej kancelárie a vyrobiť z neho duplikát, za pomoci ktorého bude Michael schopný dostať sa späť do svojej cely a vydať sa medzi múry realizovať svoj plán.

Veronica a Nick zájdu za odborníkom, ktorý sa vyzná v audio-video záznamoch. Ten odhalí, že s videozáznamom sa manipulovalo a situácia na páske nezodpovedá skutočnosti. Veronica ho žiada, aby dosvedčil svoje tvrdenia aj na súde, no on tak urobí len po vzhliadnutí originálu.

Michael si potrebuje zaobstarať alibi po dobu, čo bude na streche. Preto presvedčí riaditeľa, že musí ostať v jeho kancelárií kým zaschne lepidlo na Taj Mahali. Abruzzi zaobstaral kľúč a vo chvíli, keď je Michael sám v kancelárií, môže sa z nej nepozorovane vytratiť. Vráti sa do svojej cely, pretiahne sa dierou za umývadlom a vydá sa na strechu.

Riaditeľa navštívia v jeho dome agenti Hale a Kellerman. Pope im vysvetľuje, že Michael podal sťažnosť a v tejto chvíli už nie je rozhodnutie o preložení v jeho rukách. Kellerman zatlačí na pílu a nepriamo sa mu vyhráža. Pope sa vyľaká a Michaelovu žiadosť skartuje. Henry zájde do kaplnky, lebo kvôli udalostiam, ktoré sa odohrali pred rokmi v Tolede, ho zožiera vlastné svedomie.

Veronica a Nick navštívia archív, v ktorom sú uchované aj dôkazy z Lincolnovho prípadu. Ich návšteva však bola zbytočná, nakoľko miestnosť, v ktorej sa nachádza aj originálny videozáznam z vraždy Terrenca Steadmana minulú noc vytopilo a všetky materiály tak boli zničené.

Počas kontroly ciel zistí kapitán Bellick, že Michael zmizol. Vyhlási preto poplach a pátranie po Michaelovi sa začína. Strážnik nahliadne do Popeovej kancelárie a potvrdí, že Michael v nej nie je. Ten medzitým zo strechy pozoruje, ako sa formácie policajných áut rútia k väznici. Tak Anglická ulica, ako aj Percyho Avenue sú nimi prepchaté, no jedna ulica predsa len zíva prázdnotou – Fitzova.

Teraz, keď už Michael pozná únikovú cestu, vráti sa cez šachtu späť do Popeovej kancelárie - tesne predtým, ako dorazí riaditeľ i dozorcovia. Tvrdí, že bol po celý čas v kancelárií a čakal kým zaschne lepidlo. Jeho slová potvrdzuje i riaditeľova sekretárka Becky, ktorá ho nevidela vychádzať, ako aj strážnik, ktorý priznáva, že zrejme Michaela za stolom nevidel. Riaditeľ upokojí rozzúreného Bellicka, lebo sa nazdáva, že Michael už problémy robiť nebude. Tvrdí, že v jeho odvolacích papieroch bola chyba, a preto preložený nakoniec predsa len bude.

Pri návrate domov zistí Veronica s Nickom, že niekto sa hrabal v jej byte. Na prvý pohľad je všetko na svojom mieste. Zmizla však kópia videozáznamu, ktorú Veronica schovávala. Nejde jej do hlavy, ako mohol niekto vedieť, kde ju má hľadať. Vtedy si uvedomí, že jediný človek, ktorý vedel, kde sa tá páska ukrýva, je Nick.

Bellick odvádza Michaela v putách k bráne Fox River. Abruzzi ani Sucre nie sú jeho odchodom nadšený, no Michaela najviac mrzí, že nedokáže bratovi pomôcť. Pred bránou väznice sa v poslednej chvíli pristaví Henry Pope. Prikáže, aby Michaela odviedli späť do jeho cely, nakoľko podal odvolanie, ktoré zo zdravotných dôvodov bráni jeho presunutiu. Pope sa rozhodne, že svojej žene rozpovie celý príbeh, ktorý sa kedysi odohral v Tolede.

Agent Kellerman informuje záhadnú ženu, že k Michaelovmu premiestneniu nakoniec nedošlo. Tieto novinky ju znepokojujú a snahy o opätovné prehodnotenie Michaelovho prípadu pokladá za stratu času. Je presvedčená, že v celom prípade sa málo koná, a preto žiada Kellermana, aby vzali Lincolnovi to jediné, čo mu ešte ostáva – čas.

Zaujímavosti:
Premiéra v USA: 19. 09. 2005
Premiéra v SR: 25. 02. 2007
Réžia: Randy Zisk
Anglická, Fitzova a Percyho sú ulice, ktoré vedú k väznici Fox River. Michael zistí, že Fitzova ako jediná z ulíc ostala pri príjazde polície voľná, a preto je na útek výhodná.
Väzni môžu blokovať premiestnenie do náhradného nápravného centra podaním sťažnosti, ak by takýto presun porušoval ich ústavné práva. Súdy sa musia sťažnosťou zo zákona zaoberať a až pokým v predmetnej veci nerozhodnú, ostávajú väzni na pôvodnom mieste
Michaelova a Lincolnova matka zomrela na rakovinu pečene
Westmoreland ostáva vo Fox River iba preto, lebo ešte podľa starého práva mu je dovolené starať sa o jeho mačku. Pokiaľ by však u neho došlo k premiestneniu, stratil by túto možnosť
Michael uviedol vo svojej sťažnosti ako dôvod, ktorý zabraňuje jeho premiestneniu, že trpí na chronický zápal dutín
Titulok na papieri s dátumom 16. júl 1998, ktorý riaditeľovi odovzdá agent Kellerman znie: Miestny mladík nájdený mŕtvy, v podtitulku stojí, že tento mladík sa volal Will Clayton
Pieseň, ktorá zaznie na konci epizódy je Orange Sky od Alexi Murdoch.